"> یاد مرگ : پنجره‌ای به‌روی زندگی

یاد مرگ (پنجره‌ای به روی زندگی)

یاد مرگ

یاد مرگ (پنجره‌ای به روی زندگی)

یاد مرگ
پنجره‌ای به روی زندگی

ناصر مهدوی

حادثه مرگ امر محتوم و قریب‌الوقوعی است که دیر یا زود گریبان تک‌تک ما آدمیان را خواهد گرفت و مهلت زیستن بر روی کره خاکی را پایان خواهد داد.

اکنون پرسش اصلی این است؛ آیا می‌توان از یاد و ذکر چنین رویداد مهم و تأثیرگذاری غفلت کرد و به آن بی‌اعتنا بود؟

آیا یاد مرگ می‌تواند نقش سازنده در بالاتر بردن کیفیت زندگی و غنی‌تر‌کردن شخصیت فردی داشته باشد؟

اساساً مرگ چگونه رویدادی است؛ آیا انتقال به جهانی دیگر است؟ یا نه انهدام کامل حیات آدمی است؟

 

مقدمه

به‌نظر می‌رسد، مجموعه‌ای از ثانیه‌ها، دقایق، روزها، هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها، واقعیت زندگی ما را به وجود می‌آورند. زندگی در حقیقت، سپری کردنِ همین لحظه‌هاست. گاهی در این مسیر، کامیاب می‌شویم و کارها بر وفق مراد و انتظارمان پیش می‌رود. در چنین مواقعی احساس شادمانی و خرسندی می‌کنیم و از زندگی رضایت داریم. ولی گاهی بر خلاف تصور و میل خود، حوادثی پیش می‌آید که کام ما را تلخ و آرامش ذهنی ما را بر هم می‌ریزد و عملاً ما را با چالش‌هایی مواجهه می‌سازد که انتظار آن را نداشتیم.

در چنین مواقعی، آن خرسندی و تعادل، ممکن است به نارضایتی و نابسامانی موقت بدل شود و بگوییم – که با مشکل رو‌به‌رو شده‌ام. –

بیماری، کنسل‌شدنِ ناگهانی یک جلسه یا مراسم، بارندگی شدیدی که پیش‌بینی نمی‌کردیم، خرابی اتومبیل، گم‌کردنِ برخی وسایل مورد نیاز، رویدادهای ناگهانی سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هزاران رویداد طبیعی و غیرطبیعی، نمونه‌ای از رخدادهای پی‌درپی است که در طول زندگی، بر ما تحمیل می‌شود و زندگی را با مسائل و مشکلاتِ مختلفی رو‌به‌رو می‌سازد.

پس اگر دقت کنیم، معلوم می‌شود که زندگی بشری آکنده از انواع مسائل و معضلاتی است که خواسته یا ناخواسته در سر راه او سبز و آدمی را با چالش‌های گوناگونی رو‌به‌رو می‌کند. به‌عنوان مثال برای رفع خستگی روحی و احساس نشاط بیشتر عزم سفر می‌کنیم ولی همین سیروسفر، مشکلاتی به مقتضای خود، به‌وجود می‌آورد. از مشکل مسکن، لابه و ناله سرمی‌دهیم ولی بعد از خرید خانه و مالکیت آن، چون مالِک خانه می‌شویم مسائلِ جدیدی سر راهمان سبز می‌شود. به‌این‌ترتیب، تجربه حسی و شهود درونی به ما می‌گوید: که زندگی همواره آمیخته با مشکل و مسئله است.

در کتاب روانشناسی حل مسئله آمده: تقریباً هرچیزی در زندگی یک مسئله است. …

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*