"> نور جهان

نور جهان

نور جهان

نور جهان

نور جهان

نوشتۀ کریستیان بوبن

ترجمۀ پیروز سیار

کریستیان بوبن” در سال ۱۹۵۱ در شهر “کروز “فرانسه به دنیا آمد. او، دانش آموخته‌ی رشته‌ی فلسفه است و همین نگرش فلسفی او در کارهایش تاثیری ژرف به جا گذاشته است. به گفته ی یکی از منتقدان [=خرده گیران] آثارش؛ بوبن با دیدی فلسفی، قلمی شاعرانه و ذهنی اندیشمند می نویسد. به همین دلیل، آثار و اندیشه‌هایش، افزون بر اینکه نزد اهل ادب و فرهنگ، جایگاه ویژه‌ای دارد، در حوزه‌ی اندیشه نیز بسیار مورد توجه است.

بوبن تاکنون بیش از سی و پنج اثر منتشر کرده است که برخی از آثار او همچون “رفیق اعلی” در مدت کوتاهی در تیراژهای بالا به فروش رفت و به چاپ هفتم و هشتم رسید.

هر یک از آثار بوبن، گوشه‌ای از دیدگاهها و زندگی او را به تصویر می کشد. تجربه‌های روزمره‌ی زندگی او همچون عشق، تنهایی، دلتنگی، از خود بیگانگی و … دستمایه‌ی آثار شاعرانه و نوشته‌های پر مغزش می شوند. خود او می گوید:

«هر یک از کتابهایم، تابلویی از یک گوشه‌ی زندگی‌ام است. من دوست دارم در کتابهایم، “زندگی” را نقاشی کنم، “هستی” را بسرایم، “عشق” را بنوازم، “مرگ” را رنگ آمیزی کنم و “پاکی” را به آواز درآورم.»

“معنویت” و “پاکی” از مفاهیم پایه‌ای آثار و اندیشه‌های “بوبن” است. با اینکه بوبن، بسیار به لحن و آوای سخن اهمیت می‌دهد، ولی نسبت به مفاهیم و اهداف کارهایش نیز بی توجه نیست.

آهنگین بودن سبک کار او سبب شده که نوشته‌هایش بین نظم و نثر شناور باشد؛ به گونه‌ای که با خواندن نوشته‌های او، احساس می‌کنیم در پس آنها اندیشه‌ای نهفته و بلبلی آواز سر داده است؛ چرا که “بوبن” بر این باور است که نوشتن، یعنی سراییدن آواها.

بوبن نه در کتابها و نه در گفتگوهایش، دوست ندارد به بیان جزئیات زندگی‌اش بپردازد. او در این باره، در کتاب”فراتر از بودن” می‌نویسد :
«انسان برای آنکه جز “زنده بودن”، “زندگی کردن” را نیز بیاموزد، نیازمند دو زایش است؛ یکی زایش جسمی و دیگر، زایش روحی. بسیاری، تنها با زایش جسمی، “زنده‌اند” که اینها زندگی نمی‌کنند، ولی معنای [ =چَم ] راستین “زندگی” را آن دسته از انسانها می‌چشند که با زایش روحی خود زندگی می‌کنند. انسان از زمانی موجودیت پیدا می‌کند که به دنیا می‌آید و از زمانی آغاز به “زندگی” می‌کند که روحش را به پرواز در آورد.»

کتاب نور جهان حاصل گفت و گوی طولانی لیدی داتاس، شاعر و نویسنده فرانسوی، با کریستیان بوبن است که از چهره های سرشناس ادبیات معاصر فرانسه به شمار می آید. در این گفت و گو بوبن به تامل در مورد تحولات روحی خود می پردازد و از عناصر شکل دهنده تفکر خویش سخن به میان می آورد. در باب شاعران و نویسندگانی که دلبسته آنهاست، صحبت میکند و آرای انتقادی خود را درباره پاره ای از چهره های مشهور ادبی بیان میدارد. وی تصریح میکند که به تعریف خاصی از ادبیات نظر دارد و سنخ ویژه ای از آثار ادبی را می ستاید.

 

خرید اینترنتی کتاب ” نور جهان “

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*