"> عطش باقی ، خود زندگی نامۀ فکری ، کارل ریموند پوپر

عطش باقی

عطش باقی، کارل ریموند پوپر

عطش باقی

عطش باقی، کارل ریموند پوپر

خود زندگی نامۀ فکری

نویسنده: کارل ریموند پوپر

ترجمه: سیامک عاقلی

با گفتاری در معرفی آرای نظری و سیاسی پوپر

عطش باقی خودزندگی نامۀ فکری کارل پوپر، فیلسوف بلندآوازۀ معاصر، است که طی آن پوپر ما را با سوانح زندگی و سیر و سلوک عقلانی و دستاوردهای فکری خود آشنا می سازد. این اثر، درواقع، مُجمل حدیث مفصل آرایی است که پوپر در طول عمر باند و پُربار خود در کتاب ها و مقالات متعددش مطرح ساخته است. کارل پوپر، یکی از بزرگ ترین و بانفوذترین متفکران این قرن به شمار می آید. آرای او متعدد و متنوع است و طیف گسترده ای از موضوعاتی همچون فلسفۀ علم، معرفت شناسی، فلسفۀ اولی، معرفت شناسی اجتماعی، علوم، ریاضیات، سیاست، و … را شامل می شود. به قول بریان مگی، کمتر حوزه ای یافت می شود که مورد روشنگری پوپر قرار نگرفته باشد. خوانندگان و دوستداران پوپر را نیز طیف متنوعی از صاحبان تخصص و علائق گوناگون همچون فلاسفه، دانشمندان، سیاستمداران، مورخان، هنرمندان و افراد عادی تشکیل می دهند؛ کسانی که معتقدند پوپر در کار و در زندگی چشمان آنها را به افق تازه ای گشوده است. برای مثال، پروفسور گُمبریچ، مورخ شهیر هنر، در پیشگفتار کتاب مهم خود، «هنر و توهّم» می نویسد: «من مفتخر خواهم بود اگر تأثیر فکری پوپر در همه جای این اثر احساس گردد.» خوشبختانه نام پوپر، به خصوص از رهگذر ترجمه و نشر اثر مهمّش در زمینه فلسفۀ سیاسی، جامعۀ باز و دشمنان آن، برای ایرانیان نامی است شناخته و اندیشه هایش محل توجه صاحبان تأمل این مرز و بوم قرار گرفته است.

مترجم در برگرداندن این اثر ضمن کوشش برای به سخن درآوردن پوپر با پارسی زبانان، در برخی مواقع پانوشت هایی در توضیح برخی نکات فراهم آورده و دست آخر مقدمه ای فشرده در معرفی آرا و اندیشه های این فیلسوف بزرگ تهیه و بر این ترجمه افزوده است که امید دارد در معرفی اندیشه های پوپر و فهم بهتر مطالب این کتاب مفید و مؤثر واقع افتد.

با دقت و حوصله ای که در بازنگری این ترجمه به خرج داده شد، ترجمه از کیفیت مطلوب تری برخوردار شده است تا آن جا که احساس میکنم ترجمۀ جدیدی از این کتاب به محضر خوانندگان تقدیم می شود.

 

خرید اینترنتی کتاب “ عطش باقی ”

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*